Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Aký zvoliť odtieň stien pre dokonalú detskú izbu?

Milí rodičia, dnes niečo na tému, ako naozaj zariadiť dokonalú detskú izbu vašim deťom. Hovoríte si, to najhoršie "výber nábytku", máme konečne úspešne za sebou, deti sú spokojné, vy ako rodičia, či partneri tiež, už sa nikto neháda, skrátka pohoda. Ale bohužiaľ, stále to nie je všetko, stále nie je hotové. Ako predajcovia, ktorí sa tiež na dizajne podieľajú, ako predajcovia, ktorí pre vás pripravujeme vlastné fotografie z naozaj zostaveného nábytku si trúfame povedať, že nábytku a predovšetkým návrhom izieb ako celku naozaj rozumieme. Už takmer dve desaťročia sa designu venujeme aj z iného uhla pohľadu, než „len“ nábytok predať, pretože dizajn nás baví a tak predaj nábytku u nás, rozhodne nie je všetko. Rovnako vieme, že detaily tvoria celok, že detaily v mnohých prípadoch úplne zmenia pocit z danej izby. A to sa vám v dnešnom článku pokúsime pocitovo preniesť pomocou niekoľkých príkladov, simulácií, aby ste spoznali, ako veľmi dokáže detská izba zmeniť napríklad len odlišný odtieň steny. 

Odtieň pre chlapca, odtieň pre dievča, ako vybrať správne?

Ako vôbec vy vnímate farby? Riešite primárne to, aby bola detská izba, ale aj izba vás dospelých takzvane „trendy“? Priznáme sa, že slovo „trendy“ u nás na nábytku Aldo, veľmi nepoužívame, pretože toto označenie nemáme radi. Dokonalá izba za nás je taká, v ktorej sa cítite príjemne a verte, že výber odtieňov by nemal podliehať módnym trendom, ale vašej povahe, charakteru. Pokiaľ hovoríme o odtieňoch, potom ich pôsobenie na to, ako sa cítime, je pre deti i dospelých rovnaké bez rozdielu. A ako je možné, že práve farby majú tú moc ovplyvniť, ako sa cítime? Farby a ich pôsobenie na človeka je veda, ktorá sa označuje názvom „colorterapia“. 

Colorterapia, liečenie podľa farieb, pôsobenie farieb na človeka je veda, ktorá sa využívala už v starom Egypte. Farby majú fyziologické aj sociálne vplyvy na ľudskú psychiku a ich znalosť potom lepšie môžeme využiť práve na harmonizáciu psychiky, na to, aby sme sa v danom prostredí cítili dobre. Záleží teda veľmi nielen na farbe izby, ale aj posteľnej bielizne, oblečenia a ďalších detailoch. Preto môžu byť v interiéroch špecificky využité zelené, modré alebo žlté steny, ktoré navodzujú u človeka konkrétne pocity pokoja, chladu alebo energie. Vizuálne vnemy je však nevyhnutné podporiť sluchovými, prípadne hmatovými. Zničený nábytok, alebo aj nábytok nepríjemný na dotyk, žiadna farba nezachráni. Farebné steny v malej izbičke, ktorá nie je správne zariadená, tiež naozaj ničomu nepomôžu. A takzvane "trendy" odtiene? Nekupujete si niečo, len preto, že je to trendy a pritom vám daná farba nerobí dobre. Zlý výber odtieňa skutočne môže ovplyvniť kvalitu života vás i vašich detí.

               

A najlepšie je, vytvoriť príkladovú štúdiu. Detská posteľ s písacím stolom z kolekcie Lukas, od nášho francúzskeho obchodného partnera je určite veľmi praktickým dizajnom do malého interiéru. Ale o to tu nebeží, že je detská posteľ krásna, kvalitná a do malého priestoru prínosná vieme. Ale ako na vás na jednotlivých fotografiách pôsobí zmena odtieňov stien? Pre našu vizualizáciu sme zvolili rôzne odtiene tapiet. Urobte si s deťmi doma malý test a spýtajte sa ich, ktorá fotografia, ktorý vizuál sa im páči najviac. Možno aj vy sami, ako rodičia budete ich voľbou prekvapení. U nás na Aldo nábytku, sme s deťmi už tento test uskutočnili a tu je výsledok. Chlapci volili tapetu s geometrickými prvkami, teda najtmavšia vizualizácia, dievčatá volili zelenkavú tapetu a na poslednej priečke sa u detí umiestnila tapeta s kvetmi. A tiež na jednotlivých vizualizáciách je krásne vidieť, ako rozdielne v nadväznosti na odtieň steny vyzerá identický typ detskej postele. Tiež máte ten pocit, že je detská posteľ zakaždým iná? Ale možno jeden príklad je málo a tak si poďme zobraziť ďalšie vizualizácie, kde design zostáva identický, ale menia sa iba odtiene stien. 

  

Elegantná zostava do detskej izby Artic pink, pre dievčatká je veľmi praktická ak rozmerovo malému interiéru maximálne ohľaduplný návrh. Pre jeden návrh sme zvolili viac ružovej, kedy okrem ružového priečelia niektorých častí nábytku, ktoré sa ani na jednej vizualizácii nemení, sme použili aj ružový odtieň na výmaľbu steny. Na druhej vizualizácii identický návrh detskej izby, ale so svetlo sivým pozadím, svetlo sivou stenou. A opäť malý test, ktorého výsledky sú nasledujúce. Dievčatká si prevažne vybrali vizualizáciu s ružovou stenou a rodičia so svetlo sivou. Takže aj tu pre vás môže byť výber nábytku spoločne s vašimi deťmi zábavou a zistite, ktorý návrh je ten víťazný u vás doma. 

Dizajn nábytku je rozhodne tiež o jeho odtieni

Samozrejme sú to všetko len návrhy, veríme, že mnohí z vás majú úplne odlišné, obľúbené odtiene. Zmysel dnešného rozprávania skôr bolo vám predstaviť, ako rozdielne môže identický nábytok v danom interiéri vyzerať. Zmyslom dnešného rozprávania bolo aj to, sa nad odtieňmi a ich vplyvom na vás, vaše deti zamyslieť, pozastaviť sa. A aby toho nebolo málo, tak možno ešte jeden príklad a to ako odlišne môže vyzerať identický design nábytku, ale v inom farebnom prevedení. 

  

Poschodová posteľ Urbanic, pre dve deti, je veľmi netradičná svojim vlastným dizajnom, to určite. Ale spoznali by ste len na základe fotografií, že design poschodovej postele je identický a zmenil sa iba odtieň, povrchová úprava nábytku? Takže ďalší test, kto z vás spoznal, že na vizualizáciách vám predstavujeme identický návrh poschodovej postele? Prvá fotografia, poschodová posteľ v odtieni dub sivý v jeho imitácii a druhá fotografia, poschodová posteľ v čiernom, či povedzme tmavo sivom odtieni. A ktorému odtieňu dajú prednosť vaše deti? Akému vy rodičia.

Farba objektu záleží na jeho fyzikálnych vlastnostiach a na vnímaní pozorovateľa. A keďže pozorovateľom ste v prípade výberu detského nábytku vy rodičia, ale aj deti, tak v prevažnej väčšine dôjdete k inému názoru čo je a nie je pekné. Navyše tu vstupuje samozrejme daný charakter človeka, jeho osobnosť. Takže na záver? Každý vnímame farby veľmi odlišne a preto „trendy“, neznamená pre mnohých z nás zákonite to najlepšie a rozhodne nie najvhodnejšie. Vyberajte farby tak, aby ste sa doma hlavne cítili príjemne.