Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Detská izba pre dvoch školákov má svoje pravidlá

Najčastejšie sa premene detskej izby venujeme v čase, keď jedno z detí už má zápis do školy za sebou a v septembri nastupuje do prvej triedy. Dnes sa budeme aj my v našom pravidelnom rozprávaní, venovať príprave detskej izby pre prváčika, ale aj staršieho školáka, pretože ako zariadiť detskú izbu pre dvoch školákov, to je už úplne iná vec a chce to trochu plánovania, organizácie a rozhodne príprav. Detská izba dvoch školákov, súrodencov je predovšetkým už o nutnosti maximálneho využitia priestoru, ktorý máme k dispozícii na vybavenie izby detí. Pokiaľ aj vy disponujete jednou miestnosťou pre zariadenie detskej izby dvoch školákov, dnes si povieme o možnostiach detského nábytku, ktorý vám v celej príprave veľmi pomôže. Predovšetkým ale, detskú izbu zariadite tak, aby obe deti mali do školy všetko, čo potrebujú.Dve postele a dva písacie stoly? Kde to všetko dáme...

Nezúfajte, dnes existuje nekonečný rad riešení vďaka dômyselnému dizajnu detského nábytku a predovšetkým multifunkčných detských postelí, ktoré dokážu daný priestor veľmi rafinovane využiť. Ak pred zaobstaraním nábytku do izby detí viete, že jednoducho dva písacie stoly a dve postele budú naozaj veľký problém, potom máte dve možnosti. Zaobstaranie poschodovej postele, ktorú ušetríte veľa miesta a zostane vám priestor aj pre umiestnenie písacích stolov, alebo zaobstaráte multifunkčné detské postele s písacím stolom, ktorým sa dnes budeme venovať. O poschodových posteliach a ich využití v malej izbičke sme napísali už niekoľko článkov. Preto práve dnes dáme prednosť úplne iným riešeniam, predovšetkým potom pre rodičov, ktorí poschodovú posteľ nech už z akýchkoľvek dôvodov, jednoducho zaobstarať deťom nechcú. A sú aj deti, ktoré poschodovú posteľ, ako riešenie miesta na spanie milujú, ale sú aj deti, ktoré skrátka poschodovú posteľ nechcú.Ak nedostatok priestoru v izbe dvoch školákov je aj váš problém, možno vás osloví jedna z našich realizácií, ktorú sme na tento účel pred nedávnom navrhli. Pre malý priestor sme zvolili dve multifunkčné detské postele z kolekcie Blake, každú v inom odtieňoch, pre dievča aj chlapca. A prečo tieto detské postele? Patrí k mnohým, ktoré veľmi múdro priestor využijú. Detská posteľ s písacím stolom, ktorý uprednostnil väčšiu dĺžku pred hĺbkou a tak písací stôl nezaberá príliš z drahocenného priestoru, ale detská posteľ disponuje aj radom odkladacích a úložných priestorov, v neposlednom rade, nadstavec okolo lôžka je priestor, kde si deti môžu odložiť nielen svoje potreby, ale môžu si tiež sadnúť. K detským posteliam sme tiež využili police s možnosťou zavesenia na stenu, ktoré rozhodne šetria miesto na podlahe. Police v identických odtieňoch detských postelí v návrhu izbičky, police, ktoré sme odtiene rozdelili na dve časti, pre dievča a pre chlapca.Police vôbec nie sú finančne náročné a na rozdiel napríklad od obrázkov na stene, ich aj naviac využijete. Na hračky, na knižky, na učebnice aj ďalšie potreby. Môžete ich zavesiť tam, kde budú viac na úžitok, napríklad nad písací stôl, alebo naopak viac nad posteľ. A zavesenie je možné zvisle aj vodorovne a vy sami si môžete zvoliť ich počet a vlastný tvar, do ktorých ich zoskupíte. Napríklad to bude prima zábava s vašimi deťmi, ako také kreatívne popoludní, keď vonku nie je vľúdne počasie. S deťmi budete vymýšľať, ako police vo finálnej podobe budú vyzerať.

Detský nábytok, ktorý sa vám prispôsobí, hľadajte zrkadlové riešenia

Všetci vieme, že písací stôl by mal byť čo najbližšie k oknu. V našom návrhu, pretože sa jedná o veľmi slnečnú miestnosť s veľkými oknami, kde je dostatok denného svetla v celom priestore, sme postele so stolmi umiestnili k stene a veľké okná sú na ľavej strane pri posteli dievčatka. Samozrejme, že pokiaľ nemáte k dispozícii takto slnečnú miestnosť, potom je umiestnenie vhodné po oboch stranách stien, kedy je okno uprostred a jedna posteľ na ľavej strane a druhá na pravej strane. Pýtate sa, ako je to možné? Pokiaľ zariaďujete detskú izbu dvoch detí a chcete, aby interiér vyzeral príjemne a dával zmysel, potom sa rozhodne obzerajte po detských posteliach s možnosťou zrkadlového zostavenia. Určite tak získate oveľa väčšiu flexibilitu, pri zariaďovaní ich izby a nič vás nemilo nezaskočí. Možnosť zrkadlového zostavenia nábytku vám umožní, že izbička bude mať poriadok, postele oproti sebe zrkadlovo zostavené vyzerajú nádherne. A opäť aj police môžete zavesiť nad každou z postelí, nie uprostred, ako v našom návrhu. Skrátka s nábytkom, ktorý je možné zostaviť zrkadlovo, je všetko dovolené.

   

Každé z detí má dostatočne veľký priestor aj napriek tomu, že ste zaobstarali detské postele s písacím stolom a nie dve postele a dva písacie stoly. Ponuka multifunkčných detských postelí je skutočne veľká a veríme, že aj vy nájdete pre vaše deti vhodné riešenie.

Svetlo v detskej izbe, svetlo pre praváka a ľaváka

Samozrejme, že všetci vieme, ktoré svetlo je to najlepšie a pre oči deti najpríjemnejšie. Áno, denné svetlo. Ale nie vždy deti stihnú prípravu do školy ešte v čase, keď je slniečko, v zimných večeroch potom už vôbec nie. Deti majú samozrejme najrôznejšie krúžky a záujmy a mnohokrát sa dostanú domov a k písaniu úloh, až neskoro večer. Našťastie dnes je na trhu široký výber veľmi kvalitných svetiel, ktoré slniečko nie nahradí, ale svetlo nie je tak škodlivé, ako tomu bolo v dávnych dobách.

Nezabúdajme však na niekoľko pravidiel, ktoré by sa mali predovšetkým v detskej izbe školákov dodržiavať. Ak vaše dieťa píše ľavou rukou, potom svetlo by malo prichádzať z pravej strany písacieho stola. Takže stolnú lampu treba umiestniť pre ľaváka na pravej strane. A zase naopak. Pokiaľ dieťa píše pravou rukou, svetlo by malo byť umiestnené na ľavej strane stola. A dôvod? Aj ruka keď píše vytvára tieň a svetlo by malo byť pred rukou, aby sa tieň netvoril, kde nepotrebujeme a oči sa zbytočne nenamáhali.A aby sme dodržali ďalšie pravidlo, pravidlo správneho prúdenia svetelného zdroja, opäť prichádza veľmi vhod obstaranie detského nábytku s možnosťou zrkadlového zostavenia. Pokiaľ zariaďujete na malom priestore detskú izbu pre dvoch školákov a chcete, aby detské postele boli v rovnakom dizajne a izba tiež nejako vyzerala, zrkadlové riešenie zostavenia vám túto možnosť ponúka.

Úsporné riešenie v podobe postelí so stolom na vysunutie

Pre rodičov, ktorí majú pre vybavenie izby dvoch školákov k dispozícii malú miestnosť, ale takú malú, že ani postele, ktoré sme v našom návrhu predstavili si nemôžu dovoliť, je tu veľmi efektívne riešenie detských postelí s písacím stolom na vysunutie. Pri zariaďovaní detskej izby musíme mať totiž na pamäti, že deti potrebujú nielen dve postele a dva písacie stoly, ale napríklad aj šatníkové skrine. A po rozmiestnení všetkého toho nábytku musí zostať deťom miesto na hranie a izba by v neposlednom rade nemala byť prepchatá nábytkom kde tak nie je k hnutiu, ale príjemným miestom aj pre zábavu. Vyvýšené postele s písacím stolom, ktorý cez deň zasuniete a deťom tak uvoľníte priestor na zábavu.

   

Aj pre tieto postele možno v podstate použiť jedno príslovie, čím vyššia, tým lepšia, respektíve väčšia úspora miesta v izbe. Vďaka vyvýšeniu lôžka vzniká pod ním priestor, ktorý rozhodne využijete nielen na zasunutie písacieho stola, keď sa deti chcú hrať. Súčasťou návrhov takýchto multifunkčných detských postelí sú naozaj veľké, možno pre mnohých z vás po zostavení postele, až prekvapivo objemné úložné priestory. Môžu mať podobu komôd, šuplíkov, ale dokonca aj menších šatníkových skríň.

Milí rodičia dvoch školákov, takže nezúfajte. Dnes naozaj aj malú izbičku možno zariadiť prakticky, účelovo a príjemne. Multifunkčné návrhy detských postelí so stolom, ale aj veľkým úložným priestorom, odkladacia polica na stenu a mnoho ďalších vychytávok, vrátane možného zrkadlového zostavenia nábytku, to sú prvky, ktoré zúročíte. A ak by ste si predsa len s vašim výberom neboli istí, sme tu pre vás už takmer dve desaťročia a všetci sme mali doma školákov. S realizáciami izieb máme veľké skúsenosti, nájdete u nás aj vlastné dizajnové návrhy a tak sa s vami radi podelíme o naše skúsenosti, ale treba aj rady a vo výbere vám pomôžeme.