Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Rozdiel medzi detskou izbou a študentskou izbou?

Ponuka designov pre deti, je veľmi široká a rôzni sa v niekoľkých zásadných veciach. Tak, ako je veľký rozdiel v dizajne u detského nábytku určeného dievčaťu, alebo chalanovi, tak je veľký rozdiel medzi dizajnom, pre vybavenie detskej izby, či už študentskej izby. Detská izba by zjednodušene povedané mala byť naozaj detská. Čo to znamená, si povieme v dnešnom článku, rovnako tak, aké zásadné prvky by mali charakterizovať študentskú izbu. Rozdiel medzi požiadavkami, záujmy a tiež studujními potrebami malého školáka, či už skoro dospelého študenta, sú naozaj značné.

Charakteristické prvky detskej izby

Na prvý pohľad, je to určite ponuka odtieňov, ktorá je pre zostavy detských izieb úplne odlišná, než u študentských izieb. Odtiene určené do detskej izby dievčaťa, (menujme tie najobľúbenejšie) sú ružová, fialová, lily, žltá, oranžová a niekedy červená. Odtiene určené do detskej izby chlapca, sú modrý, zelený, tyrkysový, čierny a niekedy tiež prírodný odtieň v kombinácii s niektorým z pastelových. Veľký rozdiel je aj v rozmere miesta na spanie, kedy základným a najčastejším rozmerom matraca pre posteľ školáka, či školáčky je 90x200 cm. V posledných rokoch sa tu a tam objavujú aj detské postele s rozmerom pre matrac 100x200 cm, ale už len veľmi sporadicky. V ponuke určené pre deti, nájdete tiež treba špecifiká, ako sú detské postele s kĺzačkou, alebo s baldachýnom, pre dievčatá potom detské postele s nebesami a pre dve deti, je tu ponuka poschodových postelí. Tie sú za nás, ako predajcov nábytku vhodné maximálne do trinástich rokov, staršie dieťa by už naozaj malo mať posteľ len pre seba a už vôbec nie riešenú za pomocou spanie na poschodie.



Dětská postel Reverse   Dětská postel Snoop

Tradičnou ukážkou detského nábytku s naozaj detskými prvkami, môžu byť ilustračné fotografie. Na prvej detská izba pre dievča z kolekcie Princess, kedy ružové, ako iste všetci rodičia malých dievčat vedia, nie je nikdy dosť. Druhá fotografia, predstavuje tradičnú detskú izbu pre chlapca z kolekcie Black Pirate. Áno, tieto návrhy predstavujú naozaj návrhy detských izieb, kedy je zrejmé, že dieťa je ešte malý človiečik buď predškolského veku, alebo školáka na prvom stupni základnej školy. A tak je to správne, záujmy detí povedzme do ich trinástich rokov, je potrebné ešte stále vnímať, ako záujmy dieťaťa, ktoré má veľkú fanatazii a rado sa hrá.
A nezabúdajme ešte na detské izby pre bábätká, kde by detské prvky a motívy mali rozhodne prevládať. Tu by sme sa nebáli napríklad ani motívov priamo na nábytku, ako sú napríklad najrôznejšie podoby zvieratiek, kvetín, balónikov a iné. Bábätko je malý človiečik a všetko okolo neho, by malo mať tú roztomilú, rozprávkovú podobu. Detské motívy adekvátne s pribúdajúcim vekom, je potrebné následne z daného interiéru uberať.



Dětská postel Pino

Charakteristické prvky študentskej izby

Zariaďovať izbu pre dospievajúce dieťa, či už dievča, či chlapca, by malo byť predovšetkým o ich názoru, o tom čo sa páči dospievajúcim deťom a nie rodičom. Do študentskej izby rozhodne patrí už väčšia posteľ, ktorá by mala mať väčší priestor na spanie. Musíme brať ohľad na výšku dieťaťa a mnohokrát deti prerastú veľmi skoro vlastných rodičov. Na výber sú dva rozmery miesta na spanie, študentské postele s rozmerom pre matrac 120x200 cm a študentské postele s rozmerom pre matrac 140x200 cm. Záleží samozrejme najviac koľko máte miesta v miestnosti, ale radšej vynechajte nejakú komodu, či čokoľvek iné a doprajte dieťaťu väčšiu posteľ.

Študent, študentka rozhodne tiež potrebujú veľký pracovný priestor, najlepšie je spojenie písacieho stola s regálom na knižky a učebnice. Taktiež pracovná plocha písacieho stola by mala mať minimálne veľkosť 60x130 cm, odporúčaná výška v rozmedzí 72 až 78 cm. Úložné priestory v študentskej izbe sú dôležité. Pri zariaďovaní študentskej izby sa mení odtieň, dezén nábytku.



Studentská postel Travel   Studentská postel Space up

Prevládajú prírodné dezény v kombinácii napríklad s bielou, alebo inou, zo spektra pastelových farieb. Na fotografiách ukážky návrhov študentských izieb, tak, ako by mali vyzerať. Dospievajúce deti a predovšetkým potom dievčatá, majú tiež vyššie nároky na ošatenie a tak je v oboch návrhoch väčšia šatníková skriňa. Rozdiel medzi detskou izbou a študentskou izbou, je a mal by byť veľký. Problém nastáva, keď máte dve deti, medzi ktorými je veľký vekový rozdiel. Ale všetko, sa dá vyriešiť a o tom v ďalšom našom článku.