Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Bývanie single – netradičné a štýlové

Opustiť rodné hniezdo znamená nielen získať vytúženú voľnosť, ale prináša i nové povinnosti a zodpovednosť za svoju vlastnú domácnosť. Vari aj preto mladí ľudia odkladajú tento krok a radšej svoj čas venujú záľubám či budovaniu kariéry. Podľa prieskumov ostáva na Slovensku a v Čechách bývať s rodičmi oveľa viac dospelých detí ako vo vyspelých krajinách Európy a v USA. Psychológovia však tvrdia, že každý mladý človek by si mal vyskúšať samostatný život skôr, ako vstúpi do manželstva alebo dlhodobého vzťahu.

 

Prvoradé je kvalitné lôžko

Domov je prístav, do ktorého sa vraciame, aby sme tu našli pokoj, pohodu a súkromie, ale je to i priestor, kam môžeme pozvať priateľov. Bez ohľadu na to, či bývame v prenajatom alebo vo svojom byte, kvalitné lôžko je prvoradé. Jeho výberu venujme dostatok pozornosti a priveľmi nešetrime pri jeho nákupe. Veď nám bude slúžiť niekoľko rokov a bude sa s nami sťahovať aj do ďalšieho bytu. Posteľ by mala byť asi o 25 centimetrov dlhšia, ako je výška postavy „spáča“. Dnes si môžeme objednať posteľ dlhú viac ako 200 cm. Túto možnosť však ponúka len niekoľko značkových výrobcov. V malom byte treba najviac uvažovať o tom, ako nenápadne a prakticky vyriešiť úložné priestory. Posteľ so zvýšenou plochou na spanie má niekoľko výhod. Lepšie sa na ňu sadá, a s množstvom dekoračných vankúšikov poslúži aj ako sedačka. Jednoducho sa udržuje a má dvakrát väčší odkladací priestor pod matracom. Niektorým typom však chýba polohovateľný lamelový rošt. Ktorý typ lôžka uprednostníte, závisí len na vás a na priestore, ktorý máte k dispozícii.

Posteľ z masívu Claas 140 - 30400640

 

 

Kuchynský kútik

Na prípravu jedla pre jedného netreba veľa. Ak garsónka nemá kuchynský kút s linkou a miestom na stôl so stoličkami, postačí vám skrinka s dresom, dvojplatničkou, malou chladničkou a policami. V tomto priestore raz za čas zvládnete aj prípravu občerstvenia pre priateľov či romantickej večere pri sviečkach. Jedálenský stôl je zbytočne veľký kus nábytku. Malý pult s nohou v kuchynskom kútiku či skladací stolík v izbe tiež splnia účel. Stačia vám dve stoličky. Pre priateľov môžete mať nachystané sedenie v podobe skladacích stoličiek zavesených na stene.

 

 Kuchynská skrinka Wood                                        Jedálenský stôl Filamento 99600220 - rozkladací
                                                                                

 

Spoločenský priestor

Spoločenskú zónu môže predstavovať rozkladacia pohovka s taburetkami a stolíkom. Od pracovnej, kuchynskej a oddychovej časti ju opticky oddelíme jemným závesom. Ak rozloha izby nestačí na dva veľké kusy nábytku, akými sú posteľ a pohovka, snažte sa vec vyriešiť tak, aby posteľ plnila aj úlohu pohovky. Vtedy je dobré, ak má lôžkobočné „steny“. Ak však túžite po veľkom a pohodlnom kresle, doprajte si ho. Veď bude len vaše. Tvarom a farbami by však malo ladiť s celkovým štýlom interiéru. Rozkladacie kreslo poslúži na príležitostné prenocovanie návštevy a zaberie menej priestoru ako pohovka.

Rozkladacia posteľ Foldy 8542

 

Vlastný byt – malý, ale náš

Do vlastného bytu sa mladí ľudia väčšinou sťahujú až vtedy, keď už žijú vo dvojici. Trend single života však patrí k dnešnej dobe a veľa firiem vo svete tomu prispôsobuje ponuku svojich služieb a produktov. Ak patríte k šťastlivcom, ktorí už stískajú v ruke kľúče od vlastného bytu, gratulujeme. Pri zariaďovaní už nemusíte improvizovať a hľadať dočasné riešenia. Sústrediť sa môžete na to, aby byt spĺňal vaše predstavy o pohodlnom a estetickom bývaní. Pri dispozičnom riešení treba uvažovať nad tým, či v budúcnosti plánujete žiť v byte s partnerom. Rátajte s tým, že partner bude chcieť spoločné bývanie upraviť aj podľa svojich predstáv. Ženám treba prenechať kuchynský priestor, mužom zase technické vybavenie a spoločenskú zónu bytu.