Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Detská izba pre budúcích školákov

V mesiaci januári prebiehajú zápisy do škôl! Ako má vyzerať detská izba, poťažmo izba školáka? Napísané bolo už veľa, menej ale o tom, ako vyzerať nemá, čo v nej byť nemá. Nemáme na mysli ani tak neporiadok, ktorý určite toto súslovie evokuje. Ale to, aké materiály a predmety by sa tu vyskytovať nemali. To, čo zostane, by malo byť usporiadané natoľko premyslene, aby sa pokoj dal príjemne obývať a rýchlo upratať.

 

Zdravie detí

Detskú izbu zariadime striedmo, jednoducho, ľahkým nábytkom a s dôrazom na voľné miesto. Nemali by v nej byť veci, ktoré zachytávajú prach a v ktorých sa prach hromadí. Mnoho vankúšov, hromady plyšákov, ťažké závesy. Textílie maximálne obmedzíme; keď už to bez nich nejde - vyhneme sa zamatovým efektom, látkam s vlasom, vysokým kobercom. Na okná preferujeme ľahkú roletu alebo medziokenné žalúzie. Nábytok volíme jednoduchý a ľahko umývateľný, zdravotne nezávadný. Aby sa však niečo dalo denne pretrieť, nesmú byť povrchy zahltené predmetmi - využijeme preto maximálne uzavreté skrinky, police a regály. A ak je málo miesta na podlahe, zavesíme ich na steny. Rovnaké to bude i s detskou knižnicou - z hygienických dôvodov vyberieme lepšie zasklenú. Množstvo prachu na skle a na chrbtoch všetkých kníh je totiž neporovnateľné.

 

  

 

Kútik na učenie

Pozornosť venujeme pracovnému stolu a stoličke. Pracovný stôl je výhodný "rastúci" a s šikmo nastaviteľnou hornou doskou. Na stôl využijeme ľahké stojany a podpery na čítanie a opisovanie z knihy pri písaní úloh - zabezpečí, že dieťa má text kolmo k očiam, nepozerá sa na neho šikmo, z ostrého uhla. Držiak na knihy a drôtené "tégliky" na ceruzky zaistia na stole poriadok. Pracovná stolička by mala byť s dobrou opierkou, s nastaviteľným operadlom a tiež výškovo nastaviteľná. Najlepšie na šiestich kolieskach, bude mobilná všetkými smermi.

 

 

Osvetlenie

Zvláštnu pozornosť musíme venovať osvetleniu izby. Centrálne stropné svetlo slúži výhradne ako orientačné, ďalšie špeciálne svetlá zaistia kvalitné osvetlenie pri školskej práci, čítaní i hre. Na stôl vyberieme lampu s maximálne nastaviteľným flexi ramenom a nepriehľadným tienidlom. Svetlo musí dopadať iba dolu, na pracovnú plochu, a to v čo najširšom zábere, rozptýlene - nemá vytvárať oslňujúci, ostro ohraničený kruh napríklad len na zošit, do ktorého sa píše. Tiež nesmie oslňovať, svietiť do očí. Podobnú lampu dáme na nočný stolík k večernému čítanie. Miesto na hranie na koberci bude osvetľovať ďalšia lampa - vyššia, ale opäť dobre nastaviteľná.

 

 

Dôležité úložné priestory

 

 

 

Na stenu nad stolom prídu police a poličky. Dobré je striedať otvorené a uzavreté. Pripevniť sa môžu až k stropu, s medzerami na obrázky, rôzne detské trofeje a nástenky. A u násteniek, teda niečoho, čo akosi ku škole priamo patrí, sa zastavme. Vyplatí sa ich kúpiť hneď niekoľko, korkových v rôznych veľkostiach. Vyhnete sa tak prípadnému lepenie obrázkov na steny, a sú veľmi praktické, či už na rozvrh hodín, alebo na rôzne poznámky a odkazy. Vhodný je vedľa stola postaviť box na kolieskach s mnohými malými zásuvkami nad sebou, môže byť pokojne i viac než 1,50 m vysoký. Na minimálnej ploche sa v ňom dá uskladniť neuveriteľné množstvo maličkostí i dôležitých školských potrieb. Zmestia sa sem zošity, zápisníky, ceruzky a perá a milióny detských drobností.