Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Detské izby pre vaše ratolesti

Detská izba patrí bez nadsázky k štandardu bývania už dlhé roky. Nechýbala v rodinných domoch ani bytoch za budovateľskej éry ani socializmu, počíta sa s nou v súčasných projektoch a pravdepodobne nezmizne ani v budúcnosti. Mení sa však jej kvalita: zatiaľ čo predtým bývala detská izba najmenšia miestnost v dome vybavená nábytkom po starej mame, dnes si svojou veľkosťou nezadá s spálňou. Detský nábytok je jednou z kategórií, ktorej na Aldu venujeme veľkú a osobitnú pozornosť.

 

Samostatná izba

Dieťa si zaslúži vlastnú miestnosť, akonáhle trochu odrastie kolíske. Tým sa rodičia vyhnú nebezpečenstvo, že potomok anektuje celý byt a urobí si z neho herňu. Samostatná detská izba má rad výhod ako z hľadiska súkromia detí i rodičov, tak z hľadiska výchovy k poriadku a samostatnosti. V neposlednom rade zabezpečí aj potrebnú dávku pokoja v domácnosti. Veľkosť a zariadenie detskej izby sa väčšinou odvíja od toho, koľkým deťom slúži. Štvorcové metre nie sú tak dôležité, ako sa niektorí rodičia domnievajú. Osem desať štvorcových metrov človiečikovi stačí. Oveľa dôležitejšie sú jeho dispozície v rámci celého bytu, samostatné okno, dobrá vetrateľnosť a výška stropu. Veľkú rolu hrá farebnosť a vlastné zariadenie. Pre školáka je ideálne rozdeliť miestnosť podľa funkčnosti na tri zóny - oddychovú (na spanie), herné a študijné (pracovné). V ideálnom prípade by malo mať každé dieťa svoju vlastnú izbu, lenže ideály sa v praktickom živote často nevyskytujú. Je bežné, že v jednej izbe bývajú dve, niekedy aj tri deti spoločne. Ako miestnosť riešiť, keď spolu bývajú dievčatá a chlapci alebo deti väčšieho vekového rozdielu? Často pomôže pristúpiť na určité ústupky - napríklad vyčleniť deťom najväčšia miestnosť v byte. Staršie dieťa má väčšie potreby (hlasovo napríklad štúdiom) a väčšie nároky na súkromie, takže by sme jeho požiadavkám popriať viac sluchu než treba prváčikom.

Študentská izba Infinity - káva

 


Izba pre dievčatá

Vybavenie detskej izby miniatúrnom nábytkom ako pre bábiky sa síce môže zdať roztomilým riešením pre práve narodeného potomka, odborníci však jednoznačne odporúčajú zvoliť skôr nábytok, ktorý rastie spolu s dieťaťom - výškovo nastaviteľné pracovné stoličky a stôl, ak nemu už štandardne veľké postele, police a skrine . V prvom prípade totiž nábytok vydrží sotva dva tri roky, ako dieťa zvolenej veľkosti odrastie a bude treba zvoliť vybavenie novej, postupne stále civilnejšie. Druhá varianta zariadenie je obyčejnější, zato praktickejšie. Pri dobrej kvalite (a slušnom zaobchádzaní od dieťaťa) bude mať nábytok dlhú životnosť. Trik je v tom, že kým do detskej postieľky sa školák vysoký 120 centimetrov nevtěsná, aj päťročný drobec pohodlne spí na štandardné dvojmetrovej posteli. S občasnou výmenou matrace mu vydrží až do svadby. Uvážlivo pristupujme tiež k výberu farieb. Sýto modrá, oranžová alebo červená výmaľby skôr dráždi, ako rozveselí a krikľavé farby okrem toho čoskoro zovšednejú. Berme do úvahy, že ide o veľkú plochu, ktorá pôsobí výraznejšie než v maliarskom vzorkovníka. Preto sú lepšie pastelové farby zladené s podlahovou krytinou. Ak dáme prednosť koberci (nech kusovému alebo celoplošnému) či PVC, mali by byť jednofarebné, aby ladili s maľbou a tapetou.

Detská izba pre dievčatá N-207 diely

 

Izba pre chlapcov

S výnimkou batoľatá je potrebné rešpektovať názor dieťaťa na zariadenie jeho izby, či už sa týka farieb či zariadenia. Rodičia by mali potlačiť túžbu tvoriť detskú izbu "ako pre seba, keby sme boli malí". Ich potomok máva odlišné predstavy o tom, či chce liezť na palandu, skladať oblečenie do otvorených políc, hrať sa na zemi. V každom prípade detský nábytok musí byť ľahko ovládateľný, plne funkčný, bezpečný, z hľadiska zdravotného nezávadný (to sa týka tak postelí, tak pracovných stolov a stoličiek). Hovorí sa, že nikdy nič nie je definitívne, potom o detskej izbe to platí mnohonásobne. Ako dieťa rastie, mení sa jeho potreby a záujmy. Preto je výhodná určitá farebná a vzorová striedmosť - umožňuje väčšiu variabilitu izby, neberie deťom šancu zdobiť miestnosť podľa vlastného vkusu. A ten sa rýchlo mení: láska k myšiaka Mickeymu netrvá večne, čoskoro ho zatieni rockeri, Harry Potter alebo David Beckham. Kto lepšie ako my sami vieme, že nič sa nemení tak rýchlo ako vkus a idoly školáka?

 

Detská izba Fabric v návrhu zostavy