Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ergonómia v spálni

Psychiku človeka veľmi ovplyvňuje súlad dokonalého tvaru i funkcie. Takto by mala vyznieť aj spálňa. Posteľ by mala byť nielen krásna na pohľad, ale tiež individuálne pohodlná a prispôsobivá. V dnešnom článku si niektoré spálne z nášho portálu Nábytku Aldo, predstavíme.

 

Plánovanie spálne

Aj v prípade spálne sa snažte plánovať a premyslieť vopred. Ak môžete všetko ovplyvniť od začiatku, napríklad ak staviate vlastný dom, zohľadnite aj orientáciu spálne vzhľadom k svetovým stranám. Odporúča sa východ. Ak si kupujete dom vo vyššom veku, zvážte oddelené spálne. To isté v prípade, že máte odlišné rytmy činnosti alebo jeden z partnerov spí trochu hlučnejšie. 

 

 

Súlad v spálni

 Dvojposteľ umiestnite tak, aby bola prístupná z oboch strán a dať prednosť tomu, ktorá má oddelené plochy na ležania, najmenej 90 x 200 cm. Jej rám však môže mať konštrukciu spoločnú. Príjemnejšie z hľadiska používania bude rám čalúnený. Drevený, vyčnievajúce obrubník lôžka síce môže vyzerať veľmi zaujímavo, ale príliš praktický nie je, pretože hrozí nevyhnutí nárazom. Pre bezpečné sadaní i vstávanie dajte pred nízkou plochou na ležanie prednosť výške okolo 50 cm. Oceníte to nielen vo vyššom veku alebo po náročnej pohybovej aktivite, kedy budete mať rozlámané celé telo, ale tiež pri nočnej skľúčene chôdzi na toaletu či do chladničky. Všeobecne býva pre chorých ľudí alebo gravidné ženy ťažké vstávať z nízkej výšky. Vlastné ležanie však môže byť pohodlné na nižšej ploche. Jednak vzhľadom na psychiku, ale aj aj z dôvodu pádu z výšky. Preto sa ako najideálnejšie javí lôžka s nastaviteľnou výškou plochy na ležanie.

 

 

Telu na mieru

Viete, aký rozmer lôžka bude pre Vás optimálný? Položíte sa na chrbát s voľne položenými, pokrčenými pažami mali by ste vedľa seba mať po okrajoch ešte 2 až 5 cm priestor na lôžkoviny. Využiteľnú dĺžku plochy na ležanie určí vaša výška postavy plus dĺžka chodidla, aby ste sa mohli pohodlne natiahnuť. Preto sa udáva 25 až 34 cm navyše. Kvalitné ležanie plocha sa v závislosti na individuálnych potrebách jedinca síce povrchovo líšiť nebude, ale napriek tomu bude rozdielna. Napríklad manželia rozdielnych hmotností, výšky i rozloženie hmotnosti budú mať materiálom rozdielne plochy na ležanie, avšak pohľadom nerozoznateľné. Estetický dojem teda neutrpí.

 

 

Významné prvky

V spálni nie je nutné centrálne osvetlenie. Určite však využijete lampičky so zodpovedajúcou intenzitou svetla na čítanie, príjemná je i možnosť smerovať jeho tok, svetlo potom neruší druhého. Pre nočné chôdzi na toaletu užijete aj orientačné svietidlo s nízkou intenzitou svetla. Od vecí nie je ani náladové osvetlenie, ktoré môže byť aj rôzne zafarbené.