Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Kuchyňu si treba dôkladne naplánovať

Prestretý stôl, vôňa chutného jedla a príjemná atmosféra vždy boli azda i ostanú symbolmi rodinnej pohody a kuchyne ako miesta, kde si domácu pohodu po celodennom zhone vždy radi vychutnáme. Najskôr by sme si mali ujasniť, akú úlohu bude hrať v živote obyvateľov domu vzťah obývacej izby, jedálne a kuchyne. Je vhodné posúdiť každý z týchto priestorov osobitne a potom aj vo vzájomnej väzbe.

 

Trinásta komnata

Tieto priestory totiž používa celá rodina i návštevy a práve kuchyňa môže, ale aj nemusí byť onou povestnou „trinástou komnatou“ domácej panej. Reč je o otvorenej, polo uzavretej až uzavretej dispozícii. Na jednej strane je výhodou plný vizuálny kontakt s človekom, ktorý pripravuje jedlá, občerstvenia a nápoje, čím vťahuje do kulinárstva aj „divákov“ a na druhej strane môžu celkovú pohodu narúšať šíriace sa pachy a zvuky z priestoru otvorenej kuchyne. Tu sa však dá len ťažko hovoriť o ideálnych princípoch, skôr len o odporúčaniach a riešeniach šitých na mieru. Nábytok Aldo Vám ponúka kategoriu nábytok skladom. Nábytok skladom, znamená odber ihneď, ak si klient odoberie tovar osobne, alebo doručenia, teda závoz až do domu po celej republike v rozmedzí 2 až 10 dní.

Rozkladací jedálenský stôl Absoluto 22500100

 

Ako dimenzovať priestory

Cieľom tejto fázy plánovania je vytvorenie a naplnenie priestoru vybavením, zodpovedajúcim jednotlivým činnostiam, teda tomu, čo chceme v jednotlivých priestoroch robiť. Odpoveď je zdanlivo jednoduchá, veď názvy jednotlivých miestností hovoria sami za seba. Pri plánovaní napríklad obývačky by sme si mali uvedomiť, že realizovať v jedinej miestnosti audio-video projekciu, teplo domova s kozubom, panoramatický výhľad cez okno a ešte aj pohodlne usadiť osem či desať ľudí, je takmer nemožné. Navyše, kvalitné domáce kino by malo mať amostatnú miestnosť. Ak do jedálne chodíme len vo sviatok či v nedeľu, budeme ju dimenzovať inak, ako keď je umiestnená v otvorenej dispozícii medzi kuchynskou a obývacou časťou a každý deň v nej trávime čas s rodinou pri jedle, rozhovoroch, s deťmi pri písaní úloh, či pri rozhovoroch s priateľmi.

Jedálenský stôl Aspen

 

Ani s kuchyňou to nie je len tak

Kuchyňa je dnes bohato vybavená kuchynskými spotrebičmi a pomocníkmi. Treba si dobre zvážiť, či si z nej chceme urobiť ich výstavnú sieň alebo rozumnou kombináciou skriniek dosiahnuť rovnováhu estetiky a funkčnosti. Vždy by sme mali pamať, na zásadu že všetky práce a procesy v kuchyni by sa mali uskutočňovať na čo najkratšej trase. Zanedbať netreba ani problém uskladňovania potravín väčšinou na denné až týždenné zásoby a separovania odpadu. Tieto priestorové požiadavky môžeme riešiť oddelenou samostatnou miestnosťou priamo prístupnou z kuchyne alebo aj v rámci kuchyne (potravinové skrine, priestor na separovaný krátkodobo uskladňovaný odpad).

Jedálenský stôl Ausch 137