Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Nábytok do jedálne

Ako vybrať nábytok do jedálne? Záleží na vašich potrebách. Hoci je na Slovensku dlhoročným zvykom stolovať priamo v kuchyni u kuchynského stola, stále častejšie sa predovšetkým v rodinných domoch rozširuje trend samostatných jedální. Ak patríte práve medzi tie šťastné, ktorí nie sú limitovaní priestorom, určite by ste mali venovať zvýšenú pozornosť výberu správneho jedálenského nábytku. Jedálenský stôl a jedálenské stoličky určite patrí k dôležitým nákupom do našej domácnosti. Rodina je pri stolovaní pohromade a vytvára sa tak silná spoločenská väzba. Ponuka jedálenských stolov a stoličiek na Aldu, sa vyznačuje predovšetkým možnosťou flexibilného výberu a kvalitného materiálu.

 

 

Rozdiel je vo veľkosti

Najvýraznejším rozdielom medzi kuchynským a jedálenským nábytkom je jeho veľkosť. Jedálenský nábytok totiž spravidla nie je limitovaný malými rozmermi kuchyne a môže sa tak stať skutočnou dominantou určeného priestoru. Tomu často zodpovedá aj jeho veľkorysý dizajn. Špecialistmi na jedálenský nábytok sú tradične ako francúzi, tak napríklad nemci. Ak sa im poskytne priestor, dokážu unikátne skĺbiť z generácie na generáciu dedenia remeselnú zručnosť s originálnymi dizajnovými nápadmi. Ponuka jedálnych zostáv na Aldo nábytku je veľmi rozmanitá. Jedálenské zostavy vyberáme predovšetkým na základe ich vysokej kvality a tú zaručujú ako francúzi, tak nemci kuchynského nábytku, či lepšie nábytku pre vybavenie kuchyne a jedálne. Dnes si tento jedálenský nábytok predstavíme bližšie.

 

 

 

 

Nároky na jedálenský stôl

Ak sa radi chválite priateľom svojím kulinárskym umením a dvere sa u vás v čase večere netrhnú, rozhodne sa vám vyplatí investícia do väčšieho stola. Väčšie pohodlie pre všetkých stravníkov je však vykúpené i väčšími nárokmi na priestor jedálne. Zdanlivo ideálnym kompromisom sú potom rozkladacie stoly, ktoré ľahko vyhovie každodenným nárokom bežnej rodiny, pričom je možné v momente rozložiť a pohodlne usadiť väčší počet stravníkov. Ich náročnejšia výroba sa však nutne premieta i do obstarávacej ceny, za ich praktickosť je teda potrebné si priplatiť. Čo sa týka tvarov, dominuje jednoznačne klasický obdĺžnik. Do väčších priestorov sa však ideálne hodia menej obvyklé oválne tvary, ktoré artušovské podčiarkujú dôležitosť všetkých stolovníkov. Zlatou strednou cestou medzi oboma možnosťami sú potom moderné obdĺžnikové stoly so zaoblenými rohmi, ktoré originálne kombinujú praktické priame a prívetivo oblé línie, nehovoriac o zvýšenej bezpečnosti, ktorú ocenia predovšetkým rodičia malých detí. Vzhľadom k tomu, že jedáleň býva otvorená k ostatným častiam domu, je potrebné, aby aj jedálenský nábytok ladil so zvyškom interiéru. To možno dosiahnuť predovšetkým výberom vhodného materiálu a farieb. Dnešná ponuka je však tak pestrá a rôznorodá, že sa oplatí konzultácia s interiérovým dizajnérom. Ľahko tak predídete budúcim problémom napríklad pri maľovaní. 

 

 

 

Nároky na jedálenskú stoličku

K vybranému stolu je nevyhnutné zladiť aj stoličky, a to nielen z estetického, ale aj rýdzo praktického hľadiska. Do úvahy treba brať predovšetkým výšku stola a rozteč nôh tak, aby sa stoličky dali pod stôl v kľude zasunúť a zároveň nechali pod stolom dostatok miesta pre nohy. Aby bola stolička pohodlná a sedenie na nej človeka nerušilo, musí spĺňať niekoľko základných kritérií. Dôležitá je dĺžka sedadla a výška operadla, ktoré by malo končiť približne v oblasti pod lopatkami, rozhodne nie nižšie. Pre dlhšie sedenie by potom operadlo malo byť vypuklé v oblasti bedrovej chrbtice. Vzhľad a farebnosť stoličiek je spravidla určená výberom stola a materiálom, z ktorého je vyrobený. Stoličky so stolom by potom mali dohromady vytvárať kompaktný celok, ktorý akúkoľvek hostinu i každodenné jedlo premení v príjemný nevšedný zážitok.