Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Nábytok, ktorý drží rodinu pohromade

V minulosti býval veľký, masívny jedálenský stôl tou najdôležitejšou súčasťou vybavenia interiéru. Pravidelne sa pri ňom schádzala celá rodina. Dnes je situácia trochu iná. Pri výbere jedálenského stola sa držíme istých pravidiel. Vyberáme si s ohľadom na priestor, ktorý máme v dispozícii, ako i na počet stolovníkov pri ňom obvykle sediacich. Každopádne je vhodné dodržiavať určité odporúčania pri usporiadaní miest pri stole ako i pri jeho ergonómii.

 

Ergonomické pravidlá

Ergonomické pravidlá stanovujú minimálnu šírku miesta pri stole pre jednu osobu na prinajmenšom 45 centimetrov, čo naozaj nie je veľa. Optimálne je až nejakých tých pohodlnejších 60 centimetrov. Hĺbka stola od okraja do stredu by mala byť taká, aby tam osoba, ktorá pri ňom sedí, pohodlne dočiahla, čo znamená približne 80 centimetrov. Zodpovedajúci rozmer obdĺžnikového stolu pre dve osoby by mal byť minimálne 45, lepšie však 60 x 160 centimetrov. Štvorcový stôl pre dvoch stravníkov by v tom prípade mal mať veľkosť 80 x 80 centimetrov, väčšie stoly sa odvodzujú od násobku týchto rozmerov. Doska jedálenského stolu pre priemerne vzrastených stravníkov by mala byť asi 30 centimetrov nad sedadlom stoličky a súčasne asi 75 až 80 centimetrov nad zemou. Jednoduchým meradlom správnej výšky stolu je pocit pohodlia pri opretí lakťov o jeho dosku.

Jedálenská zostava Carola 30500750

 

Veľkosť miestnosti určuje rozmery stolíku

Rozmery jedálenského stolu však musíte prispôsobiť veľkosti miestnosti, kde bude stáť. To v dnešnej dobe znamená najčastejšie v kuchyni či jedálni. Pokiaľ máte malý byt a bežná veľkosť stolu nezodpovedá vašim požiadavkám, môžete zvoliť rozkladací stôl. Naopak, v prípade, že sa doma nestravujete pravidelne alebo často, stačí ak do kuchyne dáte dlhý a úzky barový alebo raňajkovací pult, obvykle prisunutý ku kuchynskej linke. Najčastejším tvarom stolnej dosky je obdĺžnik alebo štvorec. V dostatočne veľkom priestore pôsobia útulne stoly kruhové či oválne, tie však musia byť v porovnaní s hranatými stolmi o niečo väčšie. Stôl je takisto estetickým doplnkom interiéru. Stále obľúbenejšími sú atypické tvary dosky i nové materiály, napríklad nepravidelný tvar kvapky či vlny.

 

Rôzne materiály

Pokiaľ ide o materiály, okrem masívu či dyhovaných dosiek, je obľúbené tvrdené lesklé alebo pieskované sklo, leštená žula, kov, prípadne ich kombinácie. Pri niektorých z týchto materiálov je však treba brať v úvahu taktiež údržbu, ktorá môže byť náročnejšia, a takisto nemusia byť každému príjemné na dotyk. Doska stolu môže byť taktiež rôzne zdobená - s vyrytými obrazcami, brúsená a podobne. Veľmi efektne pôsobí podsvietenie. Základným materiálom však bolo a stále je drevo - je príjemné na dotyk a krásne na pohľad. Pritom sa dobre opracováva a dá sa rôzne povrchovo upravovať. Tieto typy stolov nechávame spravidla bez dekoračných textílií, v prípade, že používame obrusy, vyberieme stôl s jednoduchou hladkou doskou z lacnejšieho materiálu, ktorý sa dobre udržuje. Trendom modernej doby je účelnosť a ľahká údržba, ktoré nekonečnému prianiu a žehleniu obrusov príliš neprajú. V modernom interiéri sa jedálenský stôl skvie v celej kráse tvaru a čistote materiálu, nemá preto potrebu sa schovávať a haliť do tkaniny.

Jedáleň Lounge J40-diely

 

Dôležitá je stabilita

Stôl pre rodinu by mal byť predovšetkým stabilný. Koľko nôh bude mať záleží len na vašom rozhodnutí. Štyri nohy sú zárukou stability, často však pri obdĺžnikových stoloch limitujú spôsob usadenia ako i počet stolovníkov. Obmedzenie počtu nôh prináša slobodu v rozmiestnení stoličiek okolo stolíku, ktorý sa tak stáva pohostinným i pre nečakané návštevy, a to bez nutnosti rozkladať dosku. Jediná noha je vhodná pre centrálny stôl neveľkých rozmerov. Štandardne sa jedna noha navrhuje pri rustikálnych drevených stoloch oválneho alebo kruhového pôdorysu, pričom je značne masívna. Nohy môžu byť masívne, subtílne, drevené, kovové, tepané, sklenené, sadrové alebo dokonca nahradené sochami. Módny exotický štýl prináša rustikálne zdobený masívny nábytok - ťažké stoly s bohatou rezbou v exotických drevinách (v mahagóne a teaku), stoly vykladané intarziou z perleti, mosadze alebo farebných driev. Poctivo vyrobený nábytok overený storočiami ponúkajú predajne starožitností. Nájdete tam prekrásne štýlové jedálenské súpravy z orechového alebo čerešňového dreva ponúkajúce pri jedle nie len vrcholný estetický pôžitok, ale predovšetkým maximálne pohodlie a dokonalú funkčnosť. Súčasným trendom je naopak strohosť, pravouhlosť a jednoduchosť nábytku pôsobiaci len čistotou tvaru a štruktúrou materiálu, spravidla prírodného dreva. Nohy moderného stola bývajú celodrevené, kovové, alebo oba materiály kombinujú a drevené nohy dostávajú kovové „topánky" alebo naopak „čiapočky" zo sklenených prvkov.