Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Nábytok z českých luhov a hájov II

Dnes si dovolíme predstaviť nábytok českého výrobcu L.A. Bernkop. Spoločnosť bola založená už v roku 1883 vo Frenštátě pod Radhoštěm pánom Bernkopem a stala sa zároveň jedným z najstarších výrobcov nábytku z ohýbaného bukového dreva. Remeselnej zručnosti moravských stolárov, skĺbené s technologickou vedomostí i obchodným talentom zakladateľa firmy boli kľúčom k úspechu jeho podnikateľského zámeru.

 

Drevo listnáčov

Medzi často používanými drevami listnatých stromov, ktoré sú všeobecne tvrdšie, nájdete drevo buka, duba, brezy, jaseňa, javora, topoľa, orecha, jelše či agátu. Buk sa vyznačuje tvrdosťou, pevnosťou. Jeho červenkasté drevo s nevýraznou kresbou sa používa v nábytkárstve, na výrobu ohýbaného nábytku, schodov, dverí, parkiet, ale má nevýhodu-je tvarovo nestále, dokáže pracovať aj mnoho rokov. Proces sa nič menej môže umelo urýchliť tzv. parením. Proti buka je drevo dubové, žltohnedé s výraznou kresbou, ktorá pri určitom reze hádže drobné odlesky, ešte tvrdšie, je tiež pevné a trvanlivé. Dobre odoláva aj striedanie vlhka a sucha alebo poveternostným podmienkam-stretnete sa s dubovými mlynskými kolesami, sudy, lávkami. V interiéri stretnete dub nielen na podlahe, schodoch, na obkladoch, ale aj v podobe dýh i masívu na luxusnom nábytku. U duba je treba dať pozor, pre špeciálne zloženie drevo vyžaduje použitie tiež špeciálnych lepidiel a náterových hmôt. Ponuka jedálnych stoličiek drevených je veľmi široká a rovnako široká je tiež ponuka morenia dreva buku, z ktorého sú stoličky českého výrobcu ohýbaného nábytku vyrobené.

 

 

 

A tí ďalší

Z listnatých drevín stojí určite za zmienku napríklad drevo jaseňové-nažltlé až červenkasté biele, ktoré môže stmavnúť až do svetlo hnedej. Pre svoju vysokú tvrdosť a pružnosť nábytku sa používa nielen na výrobu saní, topůrek, madiel atď, ale aj na výrobu telo-cvičného náradie. Obľúbené je pre svoj vzhľad žltkasto biele drevo brezy s nie príliš výraznou kresbou, ktorá má tú výhodu, že je pomerne farby-stála, dobre sa opracováva-stretnete sa s ním veľmi často ako s materiálom na výrobu nábytku. Podobné použitie má javor s žlto bielym drevom, ktoré je proti breze ešte trochu tvrdšie. Stretnúť sa ďalej môžete s čerešní, kedy drevo získava po čase červenkasto hnedú farbu-používa sa na výrobu luxusných kuchýň či exkluzívneho nábytku, ale skôr než v podobe masívu ako dyha. Pomerne módne záležitosti je jelša s červenkasto bielym drevom, ktoré sa morí do hnedých odtieňov. Hojne používaný agát s farbou dreva žltozelenú, ktorý je veľmi tvrdý a odolný proti plesniam a hnilobe. Využíva sa preto na výrobu záhradného nábytku, pričom sa morí do odtieňov typických pre teak.