Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Písací stôl do pracovne IV

Málokto z nás si môže dovoliť ten prepych a so zabuchnutím dverí od kancelárie odložiť myšlienky na prácu a pracovné povinnosti až na druhý deň - opäť do kancelárie. Väčšina z nás doma doháňa pracovné hriechy, a teda potrebuje miesto k tomu určené - malý pracovný kút stranou od domáceho diania a prevádzky, pohodlný pracovný stôl a stoličku.

 

 

Ergonomické vlastnosti

Prioritou pracovného stola nie je zrejme materiál, z ktorého je vyrobený. Dôležitá je jeho priestrannosť a náležitosti, dôležité sú jeho ergonomické vlastnosti a kvalita jeho spracovania - aby sme sa pri pracovnom stole mohli dlhšiu dobu sústrediť na prácu, musí sa nám u neho totiž pohodlne sedieť a sedením si nesmieme ničiť zdravie. Od najmenších pracovných stolíkov určených len pre otvorený notebook cez pracovné stoly takmer luxusné - všetky majú jedno spoločné. Mali by rešpektovať potreby pracovné a potreby ľudského tela a mali by byť kvalitne vyrobené. V praxi to znamená, že sa zásuvky nebudú pri opakovanom otváraní rozpadať, nebudeme musieť pracovný stôl podkladať - pretože nie je stabilný a nestane sa, že by sme opakovane narážali lakťom do ostrej hrany alebo rohu v nešikovné výške a uhle. Pracovná plocha pracovného stola by mala byť umiestnená v takej výške, aby sme na nej pohodlne položili predlaktie. Ideálne sú stoly vybavené pojazdnú plochou pre klávesnicu počítača, ktorá je umiestnená pod vlastnou pracovnou plochou. V tejto nižšej polohe sa nám totiž pohodlnejšie s klávesnicou pracuje. Naopak pre umiestnenie monitora počítača by mal mať stôl vyvýšenú plochu, aby bol monitor umiestnený vo výške našich očí - nie nižšie a nie vyššie.

 

 

 

Rohové stoly

Rohové písacie stoly majú ako bonus naviac priestrannejšie pracovnú plochu - dosku, ktorú môžeme využiť ako "odkladaciu" a rozpracované materiály mať prehľadne a pohotovo na očiach a po ruke. Pravouhlé riešenie však nemusí byť každému užívateľovi vhod - elegantnejšie sú rohové písacie stoly, ktorých vnútorná hrana je zaoblená vo štvrťkruhu. Takéto riešenie je ale málinko náročnejšie na priestor. Tiež úložný priestor hrá u písacieho - pracovného stola dôležitú úlohu. Väčšina písacích stolov je vybavená praktickými zásuvkami - pozor ale, tie nesmú obmedzovať užívateľa v pohybe nohou pod doskou písacieho stola - práve tu najčastejšie dochádza k bolestivým modrinám, ak by zásuvka tzv. "visela" vo vzduchu pod doskou v nesprávnej výške.

 

 

Ďalším možným riešením je pojazdný zásuvkový kontajner, ktorý má navyše tú výhodu, že ak niekto prisadne vedľa nás, môžeme kontajner dočasne umiestniť vedľa písacieho stola a uvoľní sa tak miesto pre dočasného spoluhráča - spolupracovníka. V neposlednom rade potom nesmieme zabudnúť, že k pohodlnému a zdravému "posedenie" pri pracovnom stole prispeje podstatnou mierou aj zdravotne nezávadná a kvalitná stolička.